Jak založit firmu? Postup založení s.r.o. (návod)

Na této stránce jsme pro Vás připravili podrobný postup založení s.r.o. Přečtěte si náš návod jak založit firmu.

Založení s.r.o. v roce 2014

POZOR - k dispozici nový postup založení s.r.o. v roce 2014!

Co musíte pro založení s.r.o. splňovat?

  • musíte mít čistý trestní rejstřík
  • musíte mít 200 000 Kč na základní kapitál (pokud nemáte 200 000 Kč, je zde možnost zakoupit ready made společnost s již splaceným základním kapitálem - více informací)
  • musíte mít místo (vlastní či pronajatou nemovitost, případně virtuální sídlo) pro umístění sídla firmy

Co je třeba před založením společnosti prostudovat?

Před samotným založením společnosti byste měli v ideálním případě prostudovat obchodní, živnostenský i občanský zákoník, ale nejen je. Abyste při zakládání společnosti neudělali chybu, která by Vás poté mohla stát nejen spoustu drahoceného času, ale také peněz, je třeba opravdu nic neopomenout. Není náhodou, že Česká republika je na světovém žebříčku snadnosti založení firmy až na 130. místě (ze 183), až za zeměmi jako je Keňa, Namibie či Mali.

Věděli jste, že například pouhý špatně zvolený název společnosti může znamenat opakování celého procesu založení firmy a navíc opětovné zaplacení VŠECH poplatků?

Jaký je postup založení s.r.o. na vlastní pěst?

Nyní tedy k samotnému postupu založení s.r.o. v jednotlivých krocích:

1) Společenská smlouva / zakladatelská listina (u notáře)

Prvním krokem při založení společnosti je sepsání společenské smlouvy u notáře. Jakkoliv snadný a rychlý se tento krok může zdát, minimálně v Praze jsou notáři poměrně vytížení a tak není vyjímkou to, že na termín sepsání si počkáte třeba týden.

Ani pokud již máte termín sjednaný, nemáte ještě vyhráno. Běžně se cena za sepsání společenské smlouvy včetně všech potřebných stejnopisů a opisů vejde do 5 000 Kč, najdou se ale i takoví notáři, kteří smlouvu zbytečně natáhnou na dvojnásobnou délku a poté si neváhají naúčtovat i nějaký ten zbytečný stejnopis navíc. Na takové pozor.

2) Složení základního kapitálu

Jakmile máte společenskou smlouvu v ruce, můžete s ní zajít do banky a zde je nutné otevřít pro nově zakládanou společnost účet, na který lze poté složit základní kapitál 200 000 Kč. Od banky na oplátku dostanete potvrzení o splacení základního kapitálu.

3) Ohlášení živností

Další místo, na které je třeba se při založení společnosti vypravit je živnostenský úřad (nebo také živnostenský odbor), kde je třeba ohlásit živnosti. Pokud Vaše činnost spadá do některé z volných živností, máte vyhráno a po krátké návštěvě na živnostenském úřadu je již třeba jen čekat zhruba týden. Pokud ale potřebujete i některou vázanou živnost či koncesi, čeká Vás mnohem více času s úředníky.

4) Obstarání dalších dokumentů

Před podáním návrhu na obchodní rejstřík je ještě třeba obstarat poslední dokumenty. Nejprve je třeba obstarat souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti, ve které bude sídlo firmy umístěno. Společně s tímtou souhlasem potřebujete získat také výpis z katastru nemovitostí a nakonec také výpis z rejstříku trestů, oba tyto dokumenty lze získat například na CZECHPOINTu (dostupné na většině pošt).

5) Návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku

Nyní již na Vás čeká nejdůležitější krok, tím je podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku, ke kterému je třeba přiložit všechny výše uvedené dokumenty jako přílohy. Nevýhoda v této fázi je ta, že se prakticky nemáte koho zeptat a nikdo Vám ani na místě neřekne, zda Vám něco neschází či zda nemáte něco vyplněnou špatně.

Samotný návrh se podává pouze na podatelně příslušného soudu a po jeho podání již můžete jen doufat, že bude vše v pořádku a neprodlouží se proces založení firmy o další týdny či měsíce.

Po podání návrhu má soud na zpracování ze zákona 5 dní, i když jak se zdá ani tento termín nemusí být konečný. Po doručení usnesení máte ještě 15 dnů právo na odvolání, pokud tedy nechcete založení firmy o tyto 2 týdny prodloužit, je dobrý nápad podat vzdání se práva na odvolání.

6) Zápis společnosti do obchodního rejstříku

Zápis do obchodního rejstříku zabere obvykle přibližně týden. Po zápisu do obchodního rejstříku máte již téměř vše hotovo.

7) Uvolnění účtu v bance

Po dokončení zápisu společnosti do obchodního rejstříku můžete s aktuálním výpisem z OR zajít do Vaší banky, kde Vám uvolní bankovní účet.

8) Registrace společnosti na finančním úřadě

Jednou z prvních povinností nově založené společnosti je registrace na příslušném finančním úřadě. Finanční úřad se určuje podle adresy sídla Vaší společnosti, proto může být výhodné mít sídlo firmy v Praze, kde jsou finanční úřady obvykle mnohem více zaneprázdněny, než ve zbytku ČR.

9) Registrace k DPH a dalším daním (volitelně)

Pokud chcete, aby se Vaše firma stala plátcem DPH, je nutné provést ještě registraci k DPH na finančím úřadě, případně provést registraci k dalším daním.

Stále si nevíte rady s tím, jak založit firmu?

Nezoufejte, nejste první ani poslední. Pokud se chcete všem těmto nástrahám a problémům vyhnout, využijte pomoci od profesionálů. Obrovské množství času, které díky takové volbě ušetříte, jistě dokážete využít pro rozvoj Vašeho podníkání. Využít můžete buďto založení společnosti s.r.o. na míru, nebo zakoupení již hotové ready made společnosti.

Založení s.r.o. na míru

Pokud zvolíte ready made společnost, můžete podnikat prakticky okamžitě po podpisu smlouvy (společnost je již zapsána v obchodním rejstříku, má živnosti i registraci na finančním úřadě), navíc mají ready made společnosti již splacený základní kapitál, nepotřebujete tedy 200 000 Kč.

Ready made s.r.o.

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
  • AKCE PRO MĚSÍC PROSINEC
    ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
    » doména (nazevfirmy.cz)
    » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
    » zlaté číslo
    » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
    » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 327 firem na prodej

Tři jednoduché kroky pro získání

ready made společnosti

  • Vyberte si ready made společnost z naší nabídky a proveďte online rezervaci.
  • Budeme Vás kontaktovat, domluvíme s Vámi podrobnosti a termín podpisu smlouvy.
  • Po zhruba 30-minutové schůzce můžete již jednat za Vaši novou společnost, jak snadné.
Často kladené dotazy
FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

Na internetu jsem našel několik společností poskytující podobné služby jako FIRMIN. Oslovil jsem 3, které mi připadali nejvěrohodnější, ale nakonec zvítězil FIRMIN.Okamžitě reagovali, dostal jsem vyčerpávající informace a rady, vedli mě od začátku až po zdárný konec a do týdne jsem měl přesně to co jsem chtěl.Kdybych potřeboval další firmu tak vím, že bude od společnosti FIRMIN a nejsou to jen slova, je to holý fakt.

František Houda, FUBATIS s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010