Založení s.r.o. za 1 Kč

Založit s.r.o. lze i za 1 Kč, nebo ne?

Nový občanský zákoník přinesl mnoho změn v oblasti podnikání, mezi jednu z hlavních patří i to, že od nového roku můžou budoucí podnikatelé založit s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč. Podnikatelé o tuto novinku již projevují zájem a většina nové založených firem má základní kapitál v řádech stovek a tísíců korun. Nižší finanční nároky při podnikání pro podnikatele nese mnoho výhod a usnadňují jejich vznik, zvyšuje se tu však odpovědnost majitelů a kvůli nižšímu kapitálu mohou při insolvenci přijít i o svůj majetek.

Do konce roku 2013 platilo, že pokud chtěl někdo založit nové s.r.o., musel vytvořit základní kapitál ve výši 200 000 Kč a ten musel do 5 let splatit. Od nového roku 2014 stačí pouze jedna koruna. Někteří lidé se domnívají, že dokud základní kapitál činila částka 200 tisíc korun byla to jakási garance, že je firma solventní. Ve skutečnosti to byla spíše fiktivní částka, která dosvědčovala pouze to, že firma kdysi nějaké peníze měla.

Stojí tedy založení firmy od roku 2014 jen jednu korunu?

To bohužel ne, ačkoliv již nepotřebujete skládat kapitál 200 000 Kč, založení firmy (tedy poplatky za notáře, kolky, živnosti a další) jsou shodné či vyšší, než v minulém roce. Zvýšila se od roku 2014 cena notářského zápisu, takže založení s.r.o. se stalo nákladnější, než v roce 2013.

Využijí snížení kapitálu dříve založené firmy?

 Tato novinka se netýká pouze nově založených firem, ale i společností, které byly založeny před novelou zákona. Starší společnosti mají také možnost svůj základní kapitál rozpustit na jedno korunu. Podle odborníků, však tuto možnost nevyužijí, jelikož pokud kapitál měli, již ho použily.

 V jaký případech má smysl snížení základního kapitálu

 Snižování základního kapitálu má smysl pouze v několika případech a to například u společností, které byly založeny jako tzv. ready made společnosti. U těchto společností se postupovalo tak, že prodejce firmy základní kapitál po jejím založení vybral a držel ho pouze účetně na pokladně. Při prodeji firmy pak podnikatel pouze podepsal předávací protokol o převzetí hotovosti ZK, aniž by tyto peníze fakticky převzal.

 Rizika - vyšší odpovědnost jednatelů

 • jednatelé mohou být za případné škody odpovědní svým majetkem
 • jednatelé odpovídají za svoji neschopnost - například pokud se nechají jmenovat do funkce, ačkoliv na ni nestačí - v takovém případě se jedná o jejich nedbalost a odpovídají svým majetkem

 

 Reflexní škoda

 Jednou z novinek v novém občanském zákoníků je i tzv. reflexní škoda. Jedná se o škodu, způsobenou korporaci jejím členem nebo členem jejího orgánu. Není zde rozhodující zda-li je škoda způsobena porušením zákona, smluvní povinností apod.

Autor: Jay Manas, napsáno 27. května 2014

 

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
 • AKCE PRO MĚSÍC KVĚTEN
  ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
  » doména (nazevfirmy.cz)
  » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
  » zlaté číslo
  » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
  » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 341 firem na prodej

FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

S Firmou Firmin s.r.o. jsem velice spokojen. Firma Firmin s.r.o. jedná rychle, kvalitně a hlavně s profesionálním přístupem. V případě jakýchkoliv nejasností, potřebou se na Firmin s.r.o. můžete kdykoliv obrátit a vyjde vám vždy vstříc. Firmu Firmin s.r.o. mohu jen doporučit. Děkujeme.

David Kraus, Centrum plotu s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010