Založení firmy a podniku

Před tím, než se rozhodnete založit si firmu, je dobré prostudovat právní předpisy zahrnující živnostenský či obchodní zákon. Založení firmy bohužel obnáší administrativní a časovou náročnost. Kromě prostudování zákonů doporučujeme obrnit se trpělivostí, kterou při vyřizování budete určitě potřebovat. Rozhodně je mylné domnívat se, že stihnete svůj nový podnik založit do pár dnů.

Proces založení firmy či podniku není vždy nutné podstoupit. I v případě, že chcete začít podnikat, jsou na trhu jiné varianty založení. Asi tou nejlepší variantou je nechat si společnost založit od profesionálů, kteří se zakládáním mají již zkušenosti a dobře ví, co to všechno obnáší. Druhou variantou je koupit si takzvanou ready made společnost, která je již založena a pro převod obchodního podílu stačí podpis klienta.

Postup (návod) založení firmy

Po prostudování právních předpisů je nezbytná příprava dokumentů, které budete na úřadech podávat. Je také dobré mít vybraný název budoucí společnosti, který bude správně podle občanského zákoníku. Ten uvádí, že název nesmí být snadno zaměnitelný s jinými názvy a také nesmí být pro zákazníky klamavý.

Dalším krokem, který Vás bude čekat, je sepsání společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny u notáře. Počítejte, že samotné hledání notáře Vás bude stát také nějaký čas a peníz, neboť zdarma to pro Vás nikdo neudělá. Notáři jsou většinou dost zaneprázdněni a proto je nutné se objednat. Další akce se bude týkat těch, kteří ještě nemají živnostenské oprávnění. Po získání tohoto oprávnění bude následovat složení základního kapitálu na účet, který si u banky nově zřídíte.

Další nutností je mít sídlo společnosti, které by mělo být náležitě označeno včetně identifikačního čísla. Toto sídlo musí podle zákona odpovídat povaze konkrétního podnikání a nelze ho mít v nevyhovujících podmínkách.

Dále je na programu zápis do obchodního rejstříku, které obnáší hromadu papírování. Je nutné vyplnit správný formulář, který se skládá ze dvou částí. Ta první část je stejná pro všechny právní formy. Druhou část formuláře, která se nazývá jako předmětná část, je nutné vybrat podle právní formy zakládané společnosti. K formulářům je nutné ještě přiložit přílohy, které se opět lišší podle formy společnosti. Jedná se například o doklad, který potvrzuje splacení vkladu, doklady o členech dozorčí rady, čestná prohlášení jednatelů či společenskou nebo zakladatelskou smlouvu.

Po podání návrhu je v zákonně uvedená pěti-denní lhůta, do kdy by měl být proveden zápis. Jestliže není v návrhu nalezena žádná chyba, je společnost do obchodního rejstříku skutečně zapsána. V opačném případě musí dojít k nápravě konkrétní chyby.

Po zápisu společnosti do obchodního rejstříku už jen stačí dojít s výpisem do banky, kde bude složený kapitál uvolněn na běžný účet. A tímto by byl celý proces založení firmy dokončen. Pokud tento proces zakládání nechcete absolvovat, obraťte se na naši společnost a my Vám ji založíme podle Vašich představ na míru.

Autor: Jay Manas, napsáno 17. července 2014

 

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
 • AKCE PRO MĚSÍC KVĚTEN
  ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
  » doména (nazevfirmy.cz)
  » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
  » zlaté číslo
  » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
  » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 341 firem na prodej

FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

Se společností Firmin, jsme byli velice spokojeni, velice rychlé vyřízení. Vřele doporučuji.

Petr Plesník, SKIDO Business s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010