Prodej podílu v s.r.o.

Držitel určitého či celého podílu ve společnosti s ručením omezeným může svůj obchodní podíl kdykoliv prodat, aniž by musel uvádět důvody prodeje. Jestliže chce společník ze společnosti odejít, má na výběr dva způsoby. V tom prvním jde o zrušení účasti společníka na společnosti, kdy důvody jsou stanoveny zákonem, a při splnění stanovených podmínek je společníkovi vyplacen vypořádací podíl. Druhým způsobem je již zmíněný prodej podílu

Prodej neboli převod obchodního podílu se vyskytuje častěji než samotné ukončení účasti formou vypořádacího podílu. Je to proto, že je to daleko snadnější a také výhodnější pro prodávajícího kvůli daním. Ovšem společník může svůj podíl převést i bezúplatnou formou avšak zpravidla se tomu tak neděje. 

Náležitosti prodeje/převodu obchodního podílu 

Prodej určitého obchodního podílu společnosti se provádí na základě písemné smlouvy o převodu obchodního podílu. Smlouva musí obsahovat zákonné náležitosti, které se týkají ustanovení, správné definice společnosti či úředně ověřených podpisů apod. Podíl lze prodat nebo převést třetí osobě, která nefiguruje mezi společníky, jen se souhlasem valné hromady. Mezi společníky pak převod probíhá snadněji, kdy může být ve společenské smlouvě zakotveno, že k tomuto převodu postačí souhlas i jiného orgánu. Po sepsání smlouvy o převodu podílu je nutné podat návrh na zápis změn do obchodního rejstříku a také se musí prodávající postarat o zdanění prodeje.

Celá záležitost prodeje je vyřešena pouze mezi prodávajícím společníkem a kupujícím, společnost na obchodu není nijak obchodně zainteresována. 

Cena prodeje

Výše ceny prodeje obchodního podílu není nijak regulována, vždy se tak vychází z účetní hodnoty podílu a dalších náležitostí jednotlivých společností. Stanovení ceny je tedy jen na prodávajícím společníkovi.

Autor: Jay Manas, napsáno 14. srpna 2014

 

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
 • AKCE PRO MĚSÍC SRPEN
  ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
  » doména (nazevfirmy.cz)
  » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
  » zlaté číslo
  » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
  » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 347 firem na prodej

FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

FIRMIN s.r.o. je dle mého názoru naprosto bezkonkurenční, co se týká prodeje firem a též poskytování dalších služeb. Hladký a rychlý průběh koupě s.r.o., milé a ochotné jednání p. Maňase jsem ocenil již při koupi naší firmy a sjednání poskytnutí sídla. Stačilo několik mailů, telefonátů a při návštěvě bylo zařízeno vše během necelé půlhodiny k naprosté spokojenosti.

Na FIRMIN s.r.o. jsem se obrátil při hledání koupě společnosti na doporučení mé známé, která byla ohromena rychlostí a příjemným vystupováním p. Maňase. Co k tomu dodat: byl jsem spokojen s dokonalým servisem. Pan Maňas zařídil vše potřebné během několika dní. Převod pak byl otázkou cca 30 minut. Ještě jednou děkuji.

Jiří Nachtigal, NAŠE DOMY s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010