Návrh na zápis do obchodního rejstříku

Obchodní rejstřík je veřejně přístupný seznam, do kterého se zapisují veškeré podstatné údaje o společnostech nebo podnikajících osobách. Těmito údaji, které se ovšem nepatrně lišší od jednotlivých typů společností, jsou například:

 • Název firmy
 • Právní forma
 • Sídlo PO
 • Den vzniku a zániku PO
 • Předmět podnikatelské činnosti
 • Údaje statutárních orgánů a společníků
 • Identifikační číslo a další údaje

Obchodní rejstřík je veden u krajského rejstříkového soudu a v případě města Prahy, u městského soudu. Návrh na zápis do obchodního rejstříku podává podnikatel v případě, že chce založit novou společnost nebo chce v rejstříku učinit určitou změnu. 

Založení nové společnosti

Jestliže podnikatel zakládá novou společnost, je potřeba si jí nechat zapsat do obchodního rejstříku, aby mohla začít fungovat. Návrh na toto zapsání se podává u rejstříkového soudu a je nutné ho stihnout do 90 dnů od založení společnosti či obdržení živnostenského oprávnění. Zápis lze provést dvěma způsoby. Ten první je elektronickou formou, kdy je ale nutné mít uznaný elektronický podpis a ten druhý způsob je standardně písemnou cestou. U druhého způsobu je nutné vyplnit potřebné formuláře a po jejich vyplnění zajít na příslušný rejstříkový soud, kde bude poté učiněn zápis.

Přílohy k návrhu na OR

Pro úspěšné provedení se k návrhu na zápis nové společnosti do obchodního rejstříku dokládá celá řada příloh. U společnosti s ručením omezeným mezi tyto přílohy patří například:

 • Zakladatelská či společenská smlouva, která slouží jako doklad o založení.
 • Doklad o předmětu podnikání.
 • Doklady o tom, že byly splacené všechny vklady.
 • Doklady o sídle společnosti, u kterých je podstatné i prohlášení vlastníka nemovitosti.
 • Různé doklady o jednatelích, například o bezúhonnosti nebo způsobilosti k právním úkonům.
 • Další doklady, které bude vyžadovat konkrétní situace. 

Po podání návrhu na zápis společnosti, se na vyřízení čeká v některých případech až půl roku. Když je vše vyřízeno, rejstříkový soud zašle na sídlo společnosti doporučeně rozhodnutí o zápisu a společnost je tímto založena.

Návrh na zápis změny v OR 

V případě změny v obchodním rejstříku, kdy se například mění sídlo společnosti nebo samotný název, je nutné tyto skutečnosti neprodleně nahlásit a zapsat do obchodního rejstříku. Dále je potřeba k této změně doložit i patřičné dokumenty. Mimo změn a zápisu je možné podat návrh i na takzvaný výmaz z obchodního rejstříku, ke kterému dochází při zániku společnosti.

Poplatek za změnu či zápis do OR

Cena za zápis do obchodního rejstříku je stanovena podle jednotlivých úkonů. Kupříkladu poplatek za první zápis akciové společnosti je od letošního roku 12 000 Kč. Cena za první zápis s.r.o. do veřejného rejstříku je pak stanovena na 6 000 Kč a za změnu nebo doplnění zápisu si instituce vezme 2 000 Kč.

Odlišné poplatky za provedení zápisu a změny jsou poté u založení spolku, kdy je v obojím případě určena shodná cena 1 000 Kč.

Autor: Jay Manas, napsáno 21. srpna 2014

 

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
 • AKCE PRO MĚSÍC KVĚTEN
  ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
  » doména (nazevfirmy.cz)
  » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
  » zlaté číslo
  » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
  » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 341 firem na prodej

FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

Spokojenost, rychle jednani, bez problemu, vsem doporucuji !!

Jaroslava Puchrová, Sabinis s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010