Platné pro rok 2026

OSVČ vs. s.r.o. — co se vyplatí (srovnání 2026)

Aktualizováno říjen 2026čtení ~21 min

OSVČ, nebo s.r.o.? Srovnání daní, odvodů, ručení a administrativy v roce 2026 s konkrétními čísly a tabulkou. Poradíme, kdy se vyplatí přejít na s.r.o.

Obsah (13)
  1. 01Co je OSVČ a co je s.r.o. (v kostce)
  2. 02Velká srovnávací tabulka: OSVČ vs. s.r.o. (2026)
  3. 03Zdanění: tři režimy u OSVČ vs. 21 % u s.r.o.
  4. 04Odvody na pojistné: kde OSVČ doplácí
  5. 05Ručení: nejsilnější argument pro s.r.o.
  6. 06Administrativa a účetnictví
  7. 07Image a důvěryhodnost
  8. 08Náklady na založení a provoz
  9. 09Rozhodnutí pro rok 2027: porovnejte scénáře, ne neověřené zálohy
  10. 10Kdy se vyplatí přejít z OSVČ na s.r.o.
  11. 11Časté omyly
  12. 12Shrnutí: která forma pro koho
  13. 13Často kladené otázky

Ve zkratce: Pro začínající podnikatele a živnostníky s nižšími zisky, kteří podnikají sami a nehrozí jim velké závazky, je obvykle výhodnější OSVČ — má jednodušší administrativu, nižší vstupní náklady a u paušální daně i předvídatelné odvody. S.r.o. stojí za propočet při rostoucím zisku a reinvesticích, když podnikáte v rizikovějším oboru a chcete chránit svůj osobní majetek (omezené ručení), nebo když potřebujete působit důvěryhodněji vůči větším odběratelům, bankám a investorům. Rozhodnutí ale není jen o daních — záleží na ručení, image i tom, jak často si potřebujete vyplácet peníze.

V tomto srovnání najdete čísla platná pro rok 2026 (sazby daní, minimální zálohy, pásma paušální daně), velkou srovnávací tabulku napříč všemi kritérii a praktický oddíl „kdy se vyplatí přejít". Obě formy mají své místo a žádná není univerzálně lepší.

Platné pro rok 2026. Daňové a pojistné hodnoty se mění každý rok. Částky zohledňují snížení sociálního minima a prvního pásma paušální daně od července 2026. Před zásadním rozhodnutím doporučujeme konkrétní propočet s účetní nebo daňovým poradcem.

Co je OSVČ a co je s.r.o. (v kostce)

OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) je fyzická osoba, která podniká na vlastní jméno a IČO — typicky na živnostenský list. Podnikatel a firma jsou jedna a tatáž osoba: zisk je váš příjem a za závazky ručíte celým svým majetkem.

S.r.o. (společnost s ručením omezeným) je samostatná právnická osoba s vlastním IČO, kterou zakládáte u notáře a zapisujete do obchodního rejstříku. Firma je oddělená od vás jako fyzické osoby — má vlastní majetek, vlastní daň a vlastní účetnictví. Vy jste ve vztahu k ní společník (vlastník podílu) a zpravidla i jednatel (statutární orgán, který firmu řídí). Peníze z firmy si vyplácíte jako odměnu jednatele nebo jako podíl na zisku.

Tento rozdíl — fyzická osoba vs. samostatná právnická osoba — je kořenem prakticky všech dalších odlišností v daních, odvodech i ručení.

Velká srovnávací tabulka: OSVČ vs. s.r.o. (2026)

KritériumOSVČs.r.o.
Právní podstata
Fyzická osoba podnikající na vlastní IČO
Samostatná právnická osoba (vlastní IČO)
Zdanění zisku
Daň z příjmů FO 15 % (resp. 23 % nad limit) ze základu daně, nebo paušální daň (jedna platba), nebo výdajové paušály — viz níže
Daň z příjmů PO 21 % z upraveného základu daně firmy (§ 21 zák. 586/1992 Sb.)
Zdanění při výplatě zisku majiteli
Žádné navíc — zisk je rovnou váš příjem
Podíl na zisku zdaněn srážkovou daní 15 % (§ 36 odst. 2 zák. 586/1992 Sb.) → efektivně dvě úrovně zdanění
Ručení za závazky
Celým osobním majetkem bez omezení
Omezené — společníci společně a nerozdílně do souhrnu nesplněných vkladových povinností podle stavu OR v době výzvy (§ 132 ZOK)
Povinné odvody (min. 2026)
Sociální + zdravotní zálohy min. 8 311 Kč/měs od července 2026 (hlavní činnost)
Firma sama o sobě min. odvody nemá; odvody se platí jen z odměny jednatele / zaměstnanců
Administrativa a účetnictví
Daňová evidence nebo jen paušál — jednoduché, často zvládne sám podnikatel
Povinné účetnictví (podvojné), účetní závěrka, daňové přiznání PO — zpravidla nutná účetní
Náklady na založení
První ohlášení 1 000 Kč, přes určený elektronický formulář 800 Kč
Notář, zápis do OR, živnost — řádově tisíce až desítky tisíc Kč (nebo hotová firma)
Provozní náklady
Nízké (často jen účetní/daňové přiznání)
Vyšší — vedení účetnictví, závěrka, případně audit podle velikosti a zvláštních předpisů
Image a důvěryhodnost
Vnímáno jako menší / „jednotlivec"
Vyšší vážnost u korporátních klientů, bank, tendrů, zahraničních partnerů
Přístup k zisku
Okamžitý — peníze na účtu jsou vaše
Přes odměnu jednatele (průběžně) nebo podíl na zisku (po závěrce, srážková daň)
Vstup společníků / prodej
Nelze převést fyzickou osobu, lze ale prodat závod nebo jednotlivý majetek
Lze prodat obchodní podíl, přibrat společníka, vstup investora
Zánik / ukončení
Jednoduché ukončení živnosti
Zánik po likvidaci/výmazu; prodej pouze mění vlastníka

Tabulka předpokládá běžnou českou s.r.o. a výplatu zisku společníkovi-fyzické osobě, českému daňovému rezidentovi. Zahraniční rezidence či příjemce-právnická osoba mohou mít jiný režim. V dalších oddílech rozebíráme nejdůležitější řádky, protože samotné srovnání sazeb nestačí.

Zdanění: tři režimy u OSVČ vs. 21 % u s.r.o.

OSVČ má na výběr ze tří režimů

1. Paušální daň — jedna měsíční platba, která v sobě zahrnuje daň z příjmů i obě pojištění. Jsou-li splněny všechny podmínky a daň se rovná paušální dani, OSVČ nepodává přiznání ani přehledy. Musí však vést evidenci příjmů potřebnou k prokázání režimu. Režim mohou využít OSVČ s příjmy do 2 mil. Kč ročně (§ 7a zák. 586/1992 Sb.). Pro rok 2026 platí tři pásma:

Pásmo paušální daně 2026Měsíční platbaZ toho daňDůchodové pojistnéZdravotní pojistné
I. pásmo
9 162 Kč
100 Kč
5 756 Kč
3 306 Kč
II. pásmo
16 745 Kč
4 963 Kč
8 191 Kč
3 591 Kč
III. pásmo
27 139 Kč
9 320 Kč
12 527 Kč
5 292 Kč

Do kterého pásma OSVČ spadá, určují příjmy a typ činnosti za předchozí rok. Zjednodušeně: I. pásmo pro příjmy do 1 mil. Kč (u činností s 80 %/60 % výdajovým paušálem až do 1,5–2 mil. Kč), II. pásmo pro příjmy do 1,5 mil. Kč (u vybraných činností do 2 mil. Kč) a III. pásmo pro ostatní s příjmy do 2 mil. Kč. Podrobné podmínky řeší samostatný článek Paušální daň 2026.

2. Výdajové paušály — OSVČ podává daňové přiznání, ale výdaje neprokazuje doklady, nýbrž odečte procentem z příjmů (§ 7 odst. 7 zák. 586/1992 Sb.). Sazba závisí na druhu činnosti a každý paušál má strop (vázaný na limit příjmů 2 mil. Kč):

Výdajový paušálPro kohoMax. strop výdajů
80 %
řemeslné živnosti, zemědělství, lesní a vodní hospodářství
1 600 000 Kč
60 %
volné a vázané živnosti (ostatní živnostenské podnikání)
1 200 000 Kč
40 %
jiná samostatná činnost (např. autorská, svobodná povolání)
800 000 Kč
30 %
nájem majetku zařazeného v obchodním majetku
600 000 Kč

Ze základu daně (příjmy minus paušální výdaje) se pak počítá daň z příjmů FO 15 %, případně 23 % u části základu nad zhruba 36násobek průměrné mzdy.

3. Skutečné výdaje — klasická daňová evidence: příjmy minus doložené výdaje. Vyplatí se těm, kdo mají reálně vysoké náklady (nákup zboží, materiálu, subdodávky), které převyšují výdajový paušál.

S.r.o.: daň z příjmů právnických osob 21 %

Zisk s.r.o. se daní sazbou 21 % (§ 21 zák. 586/1992 Sb.). To je sazba z firemního zisku, ne z vašeho příjmu. Dokud peníze zůstávají ve firmě (reinvestice, rezerva), zůstává u jedné úrovně zdanění. Jakmile si ale chcete vyplatit podíl na zisku (obdobu dividendy), srazí firma navíc 15 % srážkovou daň (§ 36 odst. 2 zák. 586/1992 Sb.) a daň odvede za vás.

Na podíl na zisku tak doléhají dvě úrovně zdanění: nejdřív 21 % na úrovni firmy, pak 15 % při výplatě společníkovi. Z 100 Kč zisku tak při kompletní výplatě podílem zbude majiteli zhruba 67 Kč. Proto se v praxi kombinuje výplata přes odměnu jednatele (daňově uznatelný náklad firmy, ale podléhá dani z příjmů a pojistnému) a podíl na zisku — optimální poměr záleží na konkrétní situaci a rozebírá ho článek Odměna jednatele vs. podíl na zisku.

Důležitý kontext: Vyšší „papírová" daň u s.r.o. neznamená automaticky, že na daních zaplatíte víc. Záleží na tom, kolik zisku reálně vyplácíte, jak kombinujete odměnu a podíl a jaké uplatníte náklady. U OSVČ v paušálním režimu naopak může být efektivní zdanění při vyšších příjmech velmi nízké — proto je u nižších zisků OSVČ často daňově výhodnější.

Odvody na pojistné: kde OSVČ doplácí

U běžné hlavní činnosti se uplatní minimální sociální a zdravotní pojistné i při nízkém zisku. Zákon ale obsahuje výjimky z minima i z placení záloh, zejména pro nově zahájenou činnost a vybrané pojistné kategorie. Od 1. července 2026 se minimální sociální záloha pro hlavní činnost snížila z 5 720 Kč na 5 005 Kč:

Minimální měsíční zálohy OSVČ 2026Sociální (důchodové)ZdravotníCelkem
OSVČ — hlavní činnost od 1. 7. 2026
5 005 Kč
3 306 Kč
8 311 Kč
Zvýhodněná nová OSVČ (pokud zálohy platí*)
3 575 Kč
3 306 Kč
6 881 Kč

* Zvýhodnění pro nově začínající OSVČ — sociální záloha z nižšího vyměřovacího základu (25 % průměrné mzdy) v roce zahájení a v následujících dvou letech; podmínkou je, že dotyčný v posledních 20 letech nepodnikal. Zdravotní minimum se tím nesnižuje. Samostatně platí zproštění sociálních záloh v roce zahájení a následujícím roce při zahájení nejdříve v roce 2025 a bez SVČ v předchozích pěti kalendářních letech; konečné pojistné se přesto vypořádá v přehledu. Toto zproštění neodstraňuje měsíční paušální platbu.

U s.r.o. firma jako taková žádné minimální zálohy OSVČ neplatí. Mzdové odvody však mohou vzniknout z odměny jednatele, mzdy i zdanitelných nepeněžních benefitů podle konkrétní účasti na pojištění. Daň ze zisku firmy se posuzuje samostatně. Pokud jednatel nemá odměnu ani zdanitelné benefity a pobírá pouze běžný podíl na zisku společníka, nevzniká z něj zaměstnanecké pojistné. Vlastní zdravotní krytí, případný režim osoby bez zdanitelných příjmů a důchodové či nemocenské pojištění ale musí posoudit samostatně. Tato flexibilita je u s.r.o. plus i mínus zároveň: dává prostor pro optimalizaci, ale vyžaduje rozmyslet si pojistné a sociální zabezpečení samostatně.

Ručení: nejsilnější argument pro s.r.o.

Toto je rozdíl, který mívá v praxi větší váhu než pár procent na dani.

OSVČ ručí za závazky z podnikání celým svým osobním majetkem — bez omezení. Pokud podnikání skončí dluhem, soudním sporem nebo nárokem z vadného plnění, věřitel se může hojit na vašem osobním majetku: úsporách, autě, v krajním případě i na nemovitosti (s ohledem na ochranu obydlí a společné jmění manželů). Riziko nese podnikatel sám.

U s.r.o. je ručení společníka omezené. Podle § 132 odst. 1 zák. 90/2012 Sb. (zákon o obchodních korporacích) ručí společníci za dluhy společnosti společně a nerozdílně jen do výše, v jaké nesplnili vkladovou povinnost zapsanou v obchodním rejstříku. Jakmile jsou všechny vklady splaceny a tento stav zapsán v OR, společník za dluhy firmy v zásadě neručí vůbec — riskuje „jen" to, co do firmy vložil. Osobní majetek zůstává oddělen.

Pozor na časté nedorozumění: omezené ručení chrání společníka, ale neznamená beztrestnost jednatele. Jednatel odpovídá za řádný výkon funkce (péče řádného hospodáře) a při porušení povinností může ručit věřitelům za dluhy firmy v rozsahu, v jakém nenahradil způsobenou škodu (§ 159 odst. 3 zák. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Při opožděném insolvenčním návrhu může vzniknout odpovědnost za škodu nebo jinou újmu podle § 99 insolvenčního zákona. Detailně rozebírá hranice Ručení jednatele a společníka.

Závěr k ručení: Čím rizikovější obor (stavebnictví, výroba, velkoobchod se zbožím na fakturu, projekty s vysokými závazky vůči dodavatelům), tím silnější argument pro s.r.o. Naopak u podnikání s minimem závazků (konzultant, programátor bez subdodávek, drobné služby) je riziko osobního ručení nízké a OSVČ obstojí.

Administrativa a účetnictví

OSVČ vede zpravidla jen daňovou evidenci (kniha příjmů a výdajů), případně využívá výdajové paušály a u paušální daně eviduje příjmy a jejich druh pro prokázání podmínek. Daňové přiznání a přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu zvládne řada živnostníků sama nebo s minimální pomocí účetní.

S.r.o. je ze zákona účetní jednotkou a vede podvojné účetnictví. K tomu patří účetní závěrka, daňové přiznání právnické osoby, zveřejnění závěrky ve sbírce listin obchodního rejstříku a obvykle spolupráce s účetní firmou. Administrativa je výrazně náročnější a generuje stálé provozní náklady. Pro úplné začátečníky shrnuje povinnosti článek Účetnictví s.r.o. pro začátečníky .

Pozn.: Limit pro plátcovství DPH je u obou forem stejný — od roku 2025 obrat 2 000 000 Kč za kalendářní rok (s druhým limitem 2 536 500 Kč; § 6 a násl. zák. 235/2004 Sb.). Forma podnikání tu nehraje roli; detaily řeší DPH minimum pro s.r.o..

Image a důvěryhodnost

U menších B2C zakázek na formě obvykle nezáleží. Jakmile ale jednáte s korporátními klienty, bankami, ve veřejných tendrech nebo se zahraničními partnery, vnímá se s.r.o. často jako serióznější a stabilnější protistrana. Firma má dohledatelnou historii v rejstříku, zveřejněné účetní závěrky a oddělené jmění — to budí důvěru. Některé velké společnosti dokonce s OSVČ z principu nespolupracují (kvůli riziku tzv. švarcsystému).

Tento „měkký" faktor bývá podceňovaný, ale u řady oborů rozhoduje o přístupu k zakázkám stejně jako daně.

Náklady na založení a provoz

PoložkaOSVČs.r.o.
Vznik
První ohlášení 1 000 Kč, další 500 Kč; přes určený elektronický formulář 800/400 Kč
Notářský zápis, zápis do OR, ohlášení živnosti — řádově tisíce až desítky tisíc Kč
Rychlost
Často téhož dne / do pár dnů
Založení na míru dny až týdny; ready-made podle podkladů a rozsahu převodu
Provoz
Nízký (daňové přiznání, příp. účetní)
Vyšší (vedení účetnictví, závěrka, zveřejnění)

Pokud zvažujete s.r.o. a chcete se vyhnout zakládání od nuly, existuje varianta ready-made společnosti — již založené a do rejstříku zapsané firmy s přiděleným IČO, kterou převezmete prakticky okamžitě. FIRMIN tuto cestu nabízí včetně kompletního vyřízení převodu (více v sekci Založení s.r.o. krok za krokem).

Rozhodnutí pro rok 2027: porovnejte scénáře, ne neověřené zálohy

Výpočet pro rok 2027 k 15. říjnu 2026: hlavní tabulky výše zůstávají pro rok 2026. Z vyhlášeného nařízení č. 177/2026 Sb. a aktuálních zákonných vzorců pro rok 2027 vychází průměrná mzda 51 663 Kč, běžná minimální sociální záloha hlavní OSVČ 5 281 Kč a zdravotní záloha 3 488 Kč, celkem 8 769 Kč. U zákonné kategorie s nižším 25% sociálním základem vychází sociální minimum 3 772 Kč. I. pásmo paušální daně vychází na 9 661 Kč; II. a III. pásmo zůstávají 16 745 a 27 139 Kč. Jde o redakční výpočet z vyhlášených předpisů; osobní výjimky a případné další změny ověřte před lednovou platbou.

Příprava rozhodnutí přesto nemusí čekat. Sestavte pro oba subjekty stejný rozpočet a oddělte tržby, skutečné provozní výdaje, daňový základ a peníze pro osobní spotřebu. Paušální výdaj 60 % není důkaz, že jste 60 % tržeb skutečně utratili. Naopak zisk s.r.o. ponechaný na firemním účtu není osobním čistým příjmem společníka.

ScénářCo porovnat u OSVČCo porovnat u s.r.o.
téměř všechny peníze potřebujete pro sebe
daň, pojistné, slevy a skutečné výdaje
odměnu či zisk pro výplatu, náklady firmy a vlastní pojistné krytí
část zisku reinvestujete
zdanění podnikatele i při ponechání peněz v provozu
firemní daň, pozdější výplatu majiteli a náklady účetnictví
příjmy jsou sezónní nebo nejisté
platby záloh a roční vypořádání dle režimu
stálé náklady i v měsících bez zakázek
přidáváte společníka nebo zaměstnance
smluvní vztahy, rizika a personální agenda
vlastnickou strukturu, mzdy, JMHZ a rozhodování

OSVČ 2027: minimum záloh není celý účet za podnikání

Model peněžního rozpočtu: stávající hlavní OSVČ bez pojistných výjimek porovnává základní I. pásmo 9 661 Kč s běžnými minimálními zálohami 5 281 + 3 488 = 8 769 Kč měsíčně. Rozdíl 892 Kč měsíčně není automatickou úsporou běžného režimu: v něm se ještě vypočítá daň z příjmů a konečné pojistné podle skutečného výsledku. Paušální sociální složka 6 073 Kč vychází z 35% minimálního základu zvýšeného o 15 % a zákonného zaokrouhlení. Podrobný rozpad obsahuje paušální daň 2027.

Před rozhodnutím postupujte ve třech krocích:

  1. Sestavte běžný výpočet OSVČ: příjmy, skutečné nebo procentní výdaje, pojistné a daň po vlastních slevách a odpočtech. Dítě či uznatelné úroky mohou výsledek změnit; pro rok 2027 posuďte i obnovené slevy na studenta a umístění dítěte, pokud splňujete podmínky.
  2. Ověřte vlastní pojistnou kategorii: 25% sociální základ začínajících OSVČ, zproštění záloh a výjimky ze zdravotního minima jsou různé instituty. Vlastnictví s.r.o. samo o sobě žádný z nich nezakládá. Paušální platba se podle osobní výjimky automaticky nepřepočítává.
  3. Teprve pak přidejte s.r.o.: započtěte účetnictví, firemní daň a způsob osobní výplaty. Peníze ponechané ve firmě nesrovnávejte s čistým příjmem OSVČ pro rodinné výdaje.

Například rodič s vysokými skutečnými náklady může dojít k jinému výsledku než konzultant se stejnými tržbami a bez dalších nároků. Konkrétní výsledek proto nelze odvodit z věty „paušál stojí 9 661 Kč“. Částky zde jsou redakční výpočet z vyhlášených předpisů k 15. říjnu 2026, bez volitelné přirážky EET OFF.

Jednoduchá citlivostní zkouška

Následující částky jsou modelové změny rozpočtu, nikoli předpověď záloh či sazeb pro 2027. Vezměte svou vypočtenou roční výhodu jedné varianty a otestujte, zda vydrží změnu jednotlivé položky.

Modelová změnaRoční dopad před případným daňovým efektemCo vám řekne
OSVČ platí o 500 Kč měsíčně více
6 000 Kč navíc
zda rozhodnutí stojí jen na malé změně odvodů
účetnictví s.r.o. stojí o 1 000 Kč měsíčně více
12 000 Kč navíc v nákladech firmy
zda jste započítali skutečný rozsah služby
potřebujete dalších 10 000 Kč měsíčně osobně
120 000 Kč navíc k financování osobní spotřeby
zda plán reinvestic odpovídá životním výdajům
klient zaplatí velkou fakturu o měsíc později
dočasný výpadek hotovosti, bez automatické změny zisku
zda máte rezervu na odvody a provoz

Je-li rozdíl mezi variantami jen několik tisíc ročně, jednorázový převod smluv, vyšší účetní náklad či odlišné pojistné krytí jej mohou převážit. Daňový efekt modelových nákladů se liší podle režimu; tabulka není výpočtem čisté daňové úspory.

Co aktualizovat před lednovým rozhodnutím

  • Oficiální zálohy a pásma pro 2027, jakmile jsou doloženy.
  • Vlastní výhled příjmů a skutečných výdajů, použitelný výdajový paušál a daňové slevy.
  • Nabídku účetního včetně závěrky, přiznání, mezd a souvisejících hlášení.
  • Způsob osobního čerpání peněz a zdravotní pojištění po případném ukončení OSVČ.
  • Jednorázové náklady a čas přechodu smluv, majetku a registrací.

I firma bez pracovních smluv může při odměně jednatele podávat JMHZ. Do rozpočtu patří také roční náklady provozu s.r.o.. Rozhodnete-li se pro leden, pokračujte plánem přechodu a volbou data založení koncem roku.

Kdy se vyplatí přejít z OSVČ na s.r.o.

Neexistuje jediná „kouzelná" hranice — rozhodují tři okruhy faktorů. Ke s.r.o. se vyplatí přejít, když platí jeden nebo více z následujících bodů:

1. Výše a stabilita zisku. Výhodnost s.r.o. je třeba spočítat ze skutečných i paušálních výdajů a způsobu výplat, zejména pokud nepotřebujete vyplatit celý zisk a část reinvestujete (na ní „leží" jen 21 %, ne dvojí zdanění). U paušální daně je naopak OSVČ extrémně efektivní právě do 2 mil. Kč příjmů — proto u řady živnostníků v tomto pásmu zůstává OSVČ daňově výhodnější. Přesný bod zlomu závisí na vašich nákladech, výši výplat a kombinaci odměna/podíl, proto porovnejte konkrétní scénáře s účetním nebo daňovým poradcem.

2. Riziko a ručení. Pokud podnikáte v oboru s vysokými závazky nebo riziky (velké faktury dodavatelům, zboží na sklad, stavební a výrobní projekty, odpovědnost za škody), je omezené ručení s.r.o. samo o sobě dostatečným důvodem k přechodu — i kdyby daňový rozdíl byl malý. Ochrana osobního majetku má svou cenu.

3. Image a růst. Když cílíte na velké odběratele, tendry, banky nebo investory, plánujete přibrat společníka či firmu jednou prodat, je s.r.o. přirozená volba. OSVČ nelze „prodat" ani do ní vstoupit společníkem — obchodní podíl v s.r.o. ano.

Samotný přechod (vklad podniku nebo prodej majetku do firmy, převod smluv, načasování ke konci zdaňovacího období) má svá pravidla a úskalí. Podrobný postup najdete v navazujícím článku Přechod z OSVČ na s.r.o. krok za krokem.

Tip: Živnostenské oprávnění můžete ponechat, ale pojišťovnám oznamujete skutečný výkon, přerušení či ukončení činnosti. Vlastnictví s.r.o. samo nezmění hlavní OSVČ na vedlejší. Datum přechodu určete podle zakázek, smluv a daní.

Časté omyly

  • „S.r.o. vždy platí víc na daních." Nepravda. 21 % je sazba z firemního zisku, ne z vašeho příjmu. Při reinvestici, vhodné kombinaci odměny a podílu a reálných nákladech může s.r.o. vyjít srovnatelně i lépe — zvlášť při vyšších ziscích.
  • „U s.r.o. neručím vůbec za nic." Společník po splacení vkladu skutečně prakticky neručí, ale jednatel odpovídá za výkon funkce a může ručit při porušení povinností (§ 159 odst. 3 NOZ). Omezené ručení není beztrestnost.
  • „Paušální daň je pro každého nejlepší." Platí jen do 2 mil. Kč příjmů a u podnikatelů s vysokými skutečnými náklady může být nevýhodná — paušál nezohlední reálné výdaje ani daňové slevy (na děti, manželku apod.).
  • „Založení s.r.o. je drahé a zdlouhavé." Ready-made firma může přípravu startu urychlit podle podkladů a potřebných změn; i založení na míru je dnes rutinní záležitost s online notářským zápisem.
  • „Když mám s.r.o., nemusím řešit pojistné." Firma sama neplatí minimální zálohy OSVČ, ale z odměny jednatele se pojistné odvádí — a pokud si ji nevyplácíte, nebudujete si důchodové ani nemocenské pojištění.

Shrnutí: která forma pro koho

  • OSVČ — pro začínající, podnikatele s nižším a středním ziskem, s malým rizikem závazků a preferencí jednoduché administrativy. Paušální daň může být výhodná, ale záleží na pásmu, výdajích a slevách.
  • s.r.o. — pro vyšší a stabilní zisky, rizikovější obory (ochrana majetku omezeným ručením), podnikání cílící na velké klienty, tendry a investory, a pro plány na růst, vstup společníka či budoucí prodej firmy.

Rozhodnutí stojí na třech pilířích — dani, ručení a image. Spočítejte si daňový rozdíl konkrétními čísly s účetním nebo daňovým poradcem, ale neopomeňte ručení a důvěryhodnost, které čistá daňová tabulka nezachytí. Širší rozcestník forem podnikání (včetně živnosti vedlejší, OSVČ na vedlejšák, a.s. a dalších) najdete v článku Srovnání forem podnikání.

Často kladené otázky

Kdy se vyplatí přejít z OSVČ na s.r.o.?

Přechod stojí za propočet, když část stabilního zisku reinvestujete, nebo když podnikáte v rizikovějším oboru a chcete chránit osobní majetek omezeným ručením, případně cílíte na velké klienty a investory. U nižších zisků a paušální daně bývá OSVČ stále výhodnější. Přesnou hranici určí propočet vašich konkrétních čísel.

Platím jako s.r.o. víc na daních než jako OSVČ?

Ne nutně. S.r.o. daní firemní zisk sazbou 21 %, ale to není daň z vašeho příjmu. Pokud zisk reinvestujete, zůstává u jedné úrovně zdanění. Při výplatě podílu se přidává 15 % srážková daň (dvojí zdanění), proto se v praxi kombinuje odměna jednatele a podíl na zisku. U nižších zisků a paušální daně je daňově efektivnější OSVČ; u vyšších zisků se rozdíl stírá nebo se obrací ve prospěch s.r.o.

Ručím u s.r.o. svým osobním majetkem?

Jako společník ručíte společně a nerozdílně s ostatními do souhrnu nesplněných vkladových povinností podle zápisu v OR v době výzvy věřitele (§ 132 ZOK). Nestačí tedy zaplatit jen svůj vklad; rozhodný je stav všech vkladů a zápisu. Další osobní závazek může vzniknout například vlastním ručitelským prohlášením. Jako jednatel ale odpovídáte za řádný výkon funkce a při nenahrazené škodě způsobené porušením povinností může vzniknout ručení za podmínek § 159 odst. 3 občanského zákoníku. Opožděný insolvenční návrh má navíc vlastní odpovědnostní režim § 99 insolvenčního zákona. U OSVČ naopak ručíte celým osobním majetkem bez omezení.

Jak přejít z OSVČ na s.r.o.?

Založíte (nebo koupíte ready-made) s.r.o. a podnikatelskou činnost do ní převedete — buď vkladem obchodního závodu (podniku), nebo prodejem majetku a postupným převedením smluv, zaměstnanců a zakázek. Načasování se obvykle plánuje ke konci zdaňovacího období. OSVČ nemusíte hned ukončit; skutečný souběh, přerušení nebo konec činnosti má vlastní daňové a pojistné důsledky. Podrobný postup popisuje článek Přechod z OSVČ na s.r.o. krok za krokem. FIRMIN zajišťuje založení nebo převzetí společnosti; převod podnikání potřebuje vlastní smluvní a daňový plán.

Kolik stojí provoz s.r.o. oproti OSVČ?

S.r.o. má vyšší provozní náklady — povinné podvojné účetnictví, účetní závěrku a její zveřejnění, daňové přiznání PO, zpravidla externí účetní. OSVČ vystačí s daňovou evidencí nebo paušálem a často zvládne agendu sama. Tyto stálé náklady je třeba zahrnout do propočtu, zda se přechod vyplatí.

Můžu mít OSVČ i s.r.o. zároveň?

Ano. Řada podnikatelů provozuje s.r.o. a vedle toho má OSVČ (třeba na jinou činnost nebo při splnění podmínek jako vedlejší). Je ale třeba hlídat odvody, daňové dopady a riziko překlasifikace spolupráce na švarcsystém. Konkrétní nastavení doporučujeme probrat s účetní.

Znamená rozdíl 892 Kč mezi paušálem a minimálními zálohami úsporu v běžném režimu?

Ne. Jde jen o rozdíl měsíčních částek v modelu hlavní OSVČ bez výjimek. Běžný režim má navíc vlastní daň z příjmů a roční vypořádání pojistného, ale umožňuje splněné slevy, zvýhodnění a odpočty. Nejprve porovnejte konečný výsledek OSVČ a až potom náklady a osobní výplaty ze s.r.o.

Mohu podle tohoto srovnání určit odvody OSVČ na rok 2027?

Hlavní tabulky jsou pro rok 2026. Oddíl pro rok 2027 nově uvádí redakční výpočet z vyhlášeného nařízení č. 177/2026 Sb. a zákonných vzorců: běžné sociální minimum 5 281 Kč, zdravotní 3 488 Kč a I. pásmo paušální daně 9 661 Kč. Výsledek porovnejte se svým režimem a případnými výjimkami; před platbou ověřte další změny předpisů.

Autor: Redakce FIRMIN · Aktualizováno říjen 2026

Obsah má informativní charakter a nenahrazuje individuální právní ani daňové poradenství.

Související články

Další průvodci a návody →

Pomůžeme vám s vaší firmou

Ať zakládáte novou firmu, řešíte sídlo nebo změny v obchodním rejstříku — administrativu vyřídíme za vás.