Obsah (6)
Ve zkratce: Kdo chce od roku 2027 vstoupit do paušálního režimu, vystoupit z něj nebo změnit pásmo, musí oznámení podat finančnímu úřadu nejpozději v pondělí 11. ledna 2027. Podle již vyhlášených předpisů vychází I. pásmo na 9 661 Kč měsíčně, II. pásmo 16 745 Kč a III. pásmo 27 139 Kč. Jde o redakční výpočet ze zákonných vzorců. Finanční správa k 4. listopadu 2026 oficiální tabulku pro rok 2027 nezveřejnila. Paušální daň se týká jen OSVČ, s.r.o. ji využít nemůže.
Článek se týká roku 2027. Pravidla pro probíhající rok 2026 a srovnání s běžným režimem najdete v článku Paušální daň 2026.
Čeká na zveřejnění: oficiální tabulka Finanční správy pro rok 2027
Ke dni kontroly 4. listopadu 2026 uvádí stránka Finanční správy o paušální dani částky pro rok 2026. Ani v tiskových zprávách z roku 2026 jsme oficiální výši paušálních záloh pro rok 2027 nenašli. Až Finanční správa tabulku zveřejní, doplníme sem oficiální částky i jejich rozpad a porovnáme je s výpočtem níže. Do té doby berte částky v tomto článku jako ověřitelný redakční výpočet, nikoli jako úřední údaj.
Lhůty pro rok 2027: vstup, vystoupení a změna pásma
Všechna tři oznámení se podávají do desátého dne zdaňovacího období. 10. leden 2027 připadá na neděli. Podle § 33 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu, je proto posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den, tedy pondělí 11. ledna 2027.
| Úkon pro rok 2027 | Právní základ | Konec lhůty |
|---|---|---|
Oznámení o vstupu do paušálního režimu | § 38lc odst. 1 ZDP | 11. 1. 2027 |
Oznámení o dobrovolném vystoupení (režim skončí uplynutím roku 2026) | § 38le odst. 1 ZDP | 11. 1. 2027 |
Oznámení o změně zvoleného pásma | § 38lda odst. 1 ZDP | 11. 1. 2027 |
Zahájení samostatné činnosti až po 10. lednu 2027 | § 38lc odst. 2 ZDP | do dne zahájení činnosti |
Oznámení o vstupu podané po lhůtě je neúčinné a lhůtu nelze navrátit v předešlý stav (§ 38lc odst. 6 ZDP). Neúčinné je i opožděné oznámení o dobrovolném vystoupení (§ 38le odst. 3 ZDP). Kdo v režimu už je a podmínky splňuje, pokračuje v něm i v roce 2027 bez nového oznámení o vstupu.
Platby: Paušální záloha je splatná do 20. dne měsíce, za který se platí (§ 38lk odst. 5 ZDP). První záloha za leden 2027 je tedy splatná do 20. ledna 2027. Při zahájení činnosti v průběhu roku se záloha za měsíc zahájení platí až do 20. dne následujícího měsíce.
Kdo může do paušálního režimu vstoupit v roce 2027
Podmínky upravuje § 2a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP). K 1. lednu 2027 musíte mimo jiné:
- být OSVČ účastnou českého důchodového i veřejného zdravotního pojištění, přičemž nesmíte být z placení zdravotního pojistného vyňati kvůli dlouhodobému pobytu v cizině;
- nebýt plátcem DPH a nemít registrační povinnost k DPH, s výjimkou registrační povinnosti identifikované osoby;
- nebýt společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti;
- nebýt dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení;
- mít v roce 2026 příjmy ze samostatné činnosti nejvýše v hranici zvoleného pásma;
- podat včas oznámení o vstupu a nejpozději ve stejné lhůtě oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Údaje pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu lze podat i spolu s oznámením o vstupu.
Změna u souběhu se závislou činností od roku 2027. Ve znění ZDP účinném od 1. ledna 2027 už výjimka nemíří na příjmy zdaněné srážkovou daní. K 1. lednu 2027 nesmíte vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti, s výjimkou příjmů podle § 6 odst. 4 ZDP (§ 2a odst. 1 písm. c) ZDP). Jde o vymezené malé příjmy, typicky z dohody o provedení práce pod hranicí účasti na nemocenském pojištění, u nichž zaměstnanec u daného plátce nepodepsal prohlášení k dani. Tyto příjmy jsou samostatným základem pro výpočet zálohy na daň. Stejné příjmy nově výslovně nebrání ani tomu, aby daň za rok byla rovna paušální dani (§ 7a odst. 1 písm. b) bod 5 ZDP). Jde o změnu provedenou zákonem č. 360/2025 Sb. Dohodu nebo odměnu jednatele proto před lednem posuďte podle nového znění. Výjimka se nevztahuje na každou malou odměnu, rozhoduje druh příjmu, jeho výše u daného plátce a podepsané prohlášení. Vztah odměny a podílu na zisku rozebírá článek odměna jednatele vs. podíl na zisku.
Vedle příjmů z podnikání můžete mít ostatní příjmy podle § 8 až 10 ZDP, které nejsou osvobozené ani zdaněné srážkou, nejvýše 50 000 Kč za rok. Při překročení není daň za rok rovna paušální dani (§ 7a odst. 1 písm. b) ZDP).
Pásma paušálního režimu pro rok 2027
Hranice pásem se pro rok 2027 nemění (§ 2a odst. 5 ZDP). Pásmo si volíte podle příjmů ze samostatné činnosti a podle toho, jaký výdajový paušál by k nim šel uplatnit.
| Pásmo | Rozhodné příjmy ze samostatné činnosti | Měsíční platba 2027 (redakční výpočet) |
|---|---|---|
I. | do 1 000 000 Kč bez ohledu na činnost; do 1 500 000 Kč, tvoří-li alespoň 75 % příjmů činnosti s 80% nebo 60% paušálem; do 2 000 000 Kč, tvoří-li alespoň 75 % příjmů činnosti s 80% paušálem | 9 661 Kč |
II. | do 1 500 000 Kč bez ohledu na činnost; do 2 000 000 Kč, tvoří-li alespoň 75 % příjmů činnosti s 80% nebo 60% paušálem | 16 745 Kč |
III. | do 2 000 000 Kč bez ohledu na činnost | 27 139 Kč |
Částky jsou redakční výpočet podle předpisů vyhlášených k 4. 11. 2026. Oficiální tabulka Finanční správy zatím nebyla zveřejněna.
Jak se částka pro rok 2027 počítá
Paušální záloha má tři složky: zálohu na daň z příjmů, zálohu na důchodové pojištění a zálohu na zdravotní pojištění (§ 38lk odst. 2 ZDP). Každou určuje jiný zákon:
| Složka | Právní pravidlo | I. pásmo | II. pásmo | III. pásmo |
|---|---|---|---|---|
Záloha na daň | § 38lk odst. 7 ZDP | 100 Kč | 4 963 Kč | 9 320 Kč |
Měsíční vyměřovací základ, sociální | § 14 odst. 3 zákona č. 589/1992 Sb. | nejnižší měsíční vyměřovací základ (35 % průměrné mzdy) zvýšený o 15 % | 28 050 Kč | 42 900 Kč |
Sazba sociálního pojistného | § 7 odst. 1 písm. e) bod 1 zákona č. 589/1992 Sb. | 29,2 % | 29,2 % | 29,2 % |
Roční vyměřovací základ, zdravotní | § 3a odst. 5 zákona č. 592/1992 Sb. | minimální vyměřovací základ (12 × 50 % průměrné mzdy) | 319 200 Kč | 470 400 Kč |
Měsíční zdravotní záloha | § 8a a § 2 zákona č. 592/1992 Sb. | 13,5 % z jedné dvanáctiny ročního základu | stejně | stejně |
U II. a III. pásma jsou vyměřovací základy i záloha na daň v zákoně stanoveny pevnou částkou. Bez změny zákona proto zůstávají stejné jako v roce 2026. Na průměrné mzdě závisí jen I. pásmo.
Průměrná mzda pro rok 2027
Nařízení vlády č. 177/2026 Sb. stanoví všeobecný vyměřovací základ za rok 2025 ve výši 48 900 Kč a přepočítací koeficient 1,0565. Průměrná mzda je jejich součin zaokrouhlený na celé koruny nahoru (§ 23b odst. 4 zákona č. 589/1992 Sb., obdobně § 3a odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb.):
48 900 × 1,0565 = 51 662,85 Kč, po zaokrouhlení nahoru 51 663 Kč.
Výpočet I. pásma krok za krokem
Měsíční vyměřovací základ i pojistné se zaokrouhlují na celé koruny nahoru (§ 14 odst. 13 a § 7 odst. 3 zákona č. 589/1992 Sb., § 2 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb.).
| Krok | Výpočet | Výsledek |
|---|---|---|
Nejnižší měsíční vyměřovací základ | 35 % × 51 663 = 18 082,05, nahoru | 18 083 Kč |
Základ pro I. pásmo (+15 %) | 18 083 × 1,15 = 20 795,45, nahoru | 20 796 Kč |
Záloha na sociální pojištění | 29,2 % × 20 796 = 6 072,43, nahoru | 6 073 Kč |
Jedna dvanáctina minimálního zdravotního základu | 12 × 50 % × 51 663 / 12 | 25 831,50 Kč |
Záloha na zdravotní pojištění | 13,5 % × 25 831,50 = 3 487,25, nahoru | 3 488 Kč |
Záloha na daň | pevná částka | 100 Kč |
Paušální záloha I. pásma 2027 | 100 + 6 073 + 3 488 | 9 661 Kč |
Výpočet II. a III. pásma: 29,2 % × 28 050 = 8 190,60, tedy 8 191 Kč; 13,5 % × 319 200 / 12 = 3 591 Kč; s daní 4 963 Kč dává 16 745 Kč. Pro III. pásmo vychází 29,2 % × 42 900 = 12 526,80, tedy 12 527 Kč; 13,5 % × 470 400 / 12 = 5 292 Kč; s daní 9 320 Kč dává 27 139 Kč.
Kontrola na roce 2026: Stejný postup s průměrnou mzdou pro rok 2026 (46 278 × 1,0581 podle nařízení vlády č. 365/2025 Sb., po zaokrouhlení 48 967 Kč) dává sociální zálohu 5 756 Kč a zdravotní 3 306 Kč. Výsledných 9 162 Kč odpovídá platné částce I. pásma, kterou Finanční správa uvádí pro rok 2026.
Proč se jinde objevuje 9 662 Kč
Některé mediální výpočty uvádějí pro I. pásmo 2027 částku 9 662 Kč, tedy o 1 Kč více. Rozdíl vzniká v pořadí zaokrouhlení. Pokud se nejprve spočte a zaokrouhlí běžná minimální sociální záloha (29,2 % × 18 083 = 5 280,24, tedy 5 281 Kč) a teprve ta se zvýší o 15 % (6 073,15, tedy 6 074 Kč), vyjde o korunu víc. Zákon č. 589/1992 Sb. v § 14 odst. 3 písm. a) ale zvyšuje o 15 % vyměřovací základ, nikoli zálohu, a sazbu pak uplatňuje na takto zvýšený základ (§ 14 odst. 1). Proto uvádíme 9 661 Kč. Pro rok 2026 vedou oba postupy ke stejné částce 5 756 Kč, takže loňská tabulka mezi nimi nerozhoduje. Rozhodující bude oficiální tabulka Finanční správy. Než ji správce daně zveřejní, nepovažujte rozdíl jedné koruny za chybu ani jednoho z výpočtů.
Přirážka EET OFF v I. pásmu
Od roku 2027 se může poplatník v I. pásmu s příjmy ze samostatné činnosti za předchozí rok nejvýše 1 000 000 Kč přihlásit k přirážce, která ho zprošťuje povinnosti evidovat tržby (§ 2b ZDP ve znění od 1. 1. 2027). O přirážku se zvyšuje záloha na daň (§ 38lk odst. 7 písm. a) ZDP) a činí 1 400 Kč měsíčně (§ 38lk odst. 8 ZDP). Při výpočtu výše by celková měsíční platba činila 9 661 + 1 400 = 11 061 Kč. Oznámení o přihlášení k přirážce se podává do desátého dne zdaňovacího období (§ 38ldaa ZDP), lze ho také spojit s oznámením o vstupu nebo o změně pásma. Souvislosti s evidencí tržeb popisuje článek Evidence tržeb 2027.
Co si připravit do 11. ledna 2027
| Krok | Proč |
|---|---|
Sečíst příjmy ze samostatné činnosti za rok 2026 a určit podíl činností s 80% a 60% paušálem | rozhoduje o pásmu, do kterého můžete vstoupit nebo přejít |
Ověřit DPH: plátcovství a registrační povinnost | plátce DPH do režimu vstoupit nemůže; limit příjmů a obrat pro DPH nejsou totéž (obrat pro DPH) |
Posoudit dohody, odměnu jednatele a jiné závislé příjmy podle znění od 2027 | výjimka se mění ze srážkové daně na příjmy podle § 6 odst. 4 ZDP |
Porovnat paušál s běžným režimem včetně slev a odpočtů | při dani rovné paušální dani slevy ani daňové zvýhodnění neuplatníte; postup srovnání je v článku Paušální daň 2026 |
Rozhodnout o přirážce EET OFF | jde o samostatné oznámení a samostatnou částku |
Upravit trvalý příkaz od lednové platby | první záloha 2027 je splatná do 20. 1. 2027; před úpravou ověřte oficiální částku |
Zvažujete místo paušálu přechod do s.r.o.? Srovnání najdete v článcích OSVČ vs. s.r.o. a přechod z OSVČ na s.r.o..
Často kladené otázky
Kolik bude paušální daň v roce 2027?
Podle předpisů vyhlášených k 4. listopadu 2026 vychází I. pásmo na 9 661 Kč, II. pásmo na 16 745 Kč a III. pásmo na 27 139 Kč měsíčně. I. pásmo tvoří záloha na daň 100 Kč, sociální pojištění 6 073 Kč a zdravotní pojištění 3 488 Kč. Jde o redakční výpočet. Oficiální tabulka Finanční správy pro rok 2027 zatím nebyla zveřejněna.
Do kdy se musím přihlásit k paušální dani na rok 2027?
Oznámení o vstupu se podává do desátého dne zdaňovacího období (§ 38lc odst. 1 ZDP). 10. leden 2027 je neděle, a lhůta proto podle § 33 odst. 4 daňového řádu končí v pondělí 11. ledna 2027. Kdo zahajuje činnost až později v roce, podává oznámení nejpozději v den zahájení.
Do kdy mohu z paušálního režimu vystoupit nebo změnit pásmo?
Oznámení o dobrovolném vystoupení (§ 38le ZDP) i oznámení o změně pásma (§ 38lda ZDP) pro rok 2027 se podávají také nejpozději 11. ledna 2027. Při vystoupení skončí režim uplynutím roku 2026. Opožděné oznámení o vystoupení je neúčinné.
Proč někde uvádějí 9 662 Kč a vy 9 661 Kč?
Rozdíl jedné koruny vzniká v pořadí zaokrouhlení sociální složky. Zákon zvyšuje o 15 % vyměřovací základ (§ 14 odst. 3 písm. a) zákona č. 589/1992 Sb.) a z něj se počítá záloha: to vede k 6 073 Kč. Kdo zvýší o 15 % už zaokrouhlenou běžnou minimální zálohu, dostane 6 074 Kč. Závazná bude částka, kterou zveřejní Finanční správa.
Mění se v roce 2027 II. a III. pásmo?
Podle platného znění ne. Vyměřovací základy pro II. a III. pásmo (28 050 Kč a 42 900 Kč pro sociální pojištění, 319 200 Kč a 470 400 Kč ročně pro zdravotní) i zálohy na daň jsou v zákonech pevné. Proto vychází 16 745 Kč a 27 139 Kč jako v roce 2026.
Musím se na rok 2027 znovu přihlašovat?
Ne, pokud už v paušálním režimu jste a podmínky dál splňujete. Pokračujete automaticky. Nové oznámení podáváte jen při vstupu, změně pásma, dobrovolném vystoupení nebo přihlášení k přirážce EET OFF.
Kdy zaplatím první zálohu v roce 2027?
Záloha za leden 2027 je splatná do 20. ledna 2027 (§ 38lk odst. 5 ZDP). Pokud se výše platby proti roku 2026 mění, upravte trvalý příkaz podle oficiální částky Finanční správy.
Mohu mít paušální daň jako s.r.o.?
Ne. Paušální režim je jen pro fyzické osoby s příjmy ze samostatné činnosti. Společnost s ručením omezeným platí daň z příjmů právnických osob a vede účetnictví. Srovnání obou forem najdete v článku OSVČ vs. s.r.o..
Autor: Redakce FIRMIN · Aktualizováno listopad 2026
Obsah má informativní charakter a nenahrazuje individuální právní ani daňové poradenství.

