Prodej podílu v s.r.o.

Držitel určitého či celého podílu ve společnosti s ručením omezeným může svůj obchodní podíl kdykoliv prodat, aniž by musel uvádět důvody prodeje. Jestliže chce společník ze společnosti odejít, má na výběr dva způsoby. V tom prvním jde o zrušení účasti společníka na společnosti, kdy důvody jsou stanoveny zákonem, a při splnění stanovených podmínek je společníkovi vyplacen vypořádací podíl. Druhým způsobem je již zmíněný prodej podílu

Prodej neboli převod obchodního podílu se vyskytuje častěji než samotné ukončení účasti formou vypořádacího podílu. Je to proto, že je to daleko snadnější a také výhodnější pro prodávajícího kvůli daním. Ovšem společník může svůj podíl převést i bezúplatnou formou avšak zpravidla se tomu tak neděje. 

Náležitosti prodeje/převodu obchodního podílu 

Prodej určitého obchodního podílu společnosti se provádí na základě písemné smlouvy o převodu obchodního podílu. Smlouva musí obsahovat zákonné náležitosti, které se týkají ustanovení, správné definice společnosti či úředně ověřených podpisů apod. Podíl lze prodat nebo převést třetí osobě, která nefiguruje mezi společníky, jen se souhlasem valné hromady. Mezi společníky pak převod probíhá snadněji, kdy může být ve společenské smlouvě zakotveno, že k tomuto převodu postačí souhlas i jiného orgánu. Po sepsání smlouvy o převodu podílu je nutné podat návrh na zápis změn do obchodního rejstříku a také se musí prodávající postarat o zdanění prodeje.

Celá záležitost prodeje je vyřešena pouze mezi prodávajícím společníkem a kupujícím, společnost na obchodu není nijak obchodně zainteresována. 

Cena prodeje

Výše ceny prodeje obchodního podílu není nijak regulována, vždy se tak vychází z účetní hodnoty podílu a dalších náležitostí jednotlivých společností. Stanovení ceny je tedy jen na prodávajícím společníkovi.

Autor: Jay Manas, napsáno čtvrtek 14. srpna 2014

 

Dostávejte zdarma každý měsíc tipy pro Vaše podnikání
 • AKCE PRO MĚSÍC ČERVEN
  ke koupi/založení s.r.o. zdarma:
  » doména (nazevfirmy.cz)
  » e-mail (info@nazevfirmy.cz)
  » zlaté číslo
  » účet u UniCredit Bank na 1 rok (v hodnotě 3 588 Kč)
  » účet u České spořitelny na 1 rok (v hodnotě 1 788 Kč)

Volné firmy ke koupi ihned

Zobrazit všech 319 firem na prodej

FIRMIN přispívá každý měsíc na projekt Dobrý Anděl

Spokojení klienti

Vážený pane Maňasi,
Dovolte,abych vám tímto poděkoval za vynikající servis při zakládádí mé nové společnosti Podlahy Pospíšil sro. V letních měsících jsem se dostal do nepříjemné situace.Nedohodl jsem se na další spolupráci s mým belgickým partnerem.Potřeboval jsem velmi rychle založit firmu,abych dostál svým závazkům vůčí obchodním pertnerům.

Vaši společnost jsem si našel na netu jako jednu,která nabízela služby v oblasti rychlého startu podnikání.Poptal jsem i další společnosti,ale díky rychlému jednání z vaší strany jsem se rozhodl pro spolupráci s váma.

Rychlý a kvalitní servis mi velmi vyhovoval.Vše jsem, ,přesto že bydlím na střední moravě,vyřídil během jedné návštěvy u vás v Praze.

Tímto vám ještě jednou děkuji a přeji další spokojené partnery.

Ivan Pospíšil, PODLAHY POSPÍŠIL s.r.o.
 
FIRMIN s.r.o.
V Zářezu 902/4
158 00 Praha 5

IČ: 28862961
DIČ: CZ28862961
Účet: 2900063217/2010